Nakıboğlu Genç Girişimcilere Tecrübelerini Anlattı

Naksan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu ‘Zenginlik Allah Vergisi’ denilerek zengin olunmaz. Çalışmazsan başaramazsın. Başarmak için de çok çalışmak gerekir.”dedi.

Nakıboğlu, TOBB Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu’nun Gaziantep Ticaret Odası’nda (GTO) düzenlediği toplantıda, genç girişimcilere deneyimlerini anlatarak, başarıya ulaşmaları için önerilerde bulundu. Genç girişimcilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantıya GTO Başkanı Eyüp Bartık ve GTO Meclis Başkanı Ali Yener katıldı.

ÜÇ GÜN ERKEN KALMAK BİR GÜN KAZANDIRIR
Ticarete çok küçük yaşta başladığını ifade eden Nakıboğlu, “İlkokula gitmeden önce elmacı pazarındaki dükkanda çıraklığa başladım. İşimize sabah namazıyla başlardık. İşe geç gelmek çok ayıptı. Sabah ezanı camide kılındıktan sonra herkes dükkanını açardı. Şimdi ise sekizde, dokuzda, onda işe gidiyorlar. Müslümanın üzerine güneş doğmaması lazım. Üç gün erken kalktığınızda bir gün kazanmış olursunuz.”

BAŞARI ÖZGÜVENLE BİRLİKTE GELİR
İş hayatında başarının özgüvenle geldiğini kaydeden başarılı işadamı Nakıboğlu, "Her şeyi tecrübe edecek kadar vaktimiz yok, ama tecrübeleri dinleyerek okuyarak mesafe kat edebiliriz. Kişi mutlaka iş yaşamında başarı istiyorsa kendine güvenmeli, ancak karşısındakinin de akıllı olduğunu bilerek hareket etmeli. Bir insanı alın, layık olmadığı yere koyun, eninde sonunda başarısızlık onu bulur. Onun için her kim olursa olsun; işiyle pişmesi, tecrübesiyle kıvama gelmesi gerekiyor. Hepinize tavsiyem başarıya ulaşanların izlerini takip etmeniz" dedi.

HAYAL KURUN FAKAT, HAYALPEREST OLMAYIN
Girişimciliğin ilk adımının, “çaba gösterildiğinde gerçekleşebilir ve kaliteli hayal” olduğunu kaydeden Nakıboğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayal kurmak girişimciliğin ilk adımıdır. Hayal kurun fakat hayalperest olmayın. Çünkü insan olarak hayalimiz olmadan yaşayamayız. Ancak hayalperest olarak yapamayacağımız işlere de girişmemeliyiz. Ayrı Tahsilinizi iyi yapın ve en az bir lisanı iyi bilin" dedi.

ÇOCUKLARINIZI İŞ YAŞAMINA HAZIRLAYIN
Genç girişimcileri, çocuklarını küçük yaşlardan itibaren işyerlerine götürmeye çağıran Nakıboğlu, “Çocuk yaşta babamın yanında iş hayatına atıldım. Sizler de çocuklarınızı küçük yaşlarda iş yaşamına hazırlayın. Ben çocukluğum süresince çalıştım. Çocuklarınızı bu konuda eğitmeniz lazım. Çocuk her şeyi babadan beklememeli. Kendi ayaklarının üzerinde durabilmeyi öğrenmeli” dedi.

ZAMAN DEĞİŞTİ
Benim iki kızım var babam okutma evlendir derdi diyen Nakıboğlu, “Kızlarım okudular ve gelip fabrikada çalışmaya başladılar. Çocuğu olnuca çalışmamaya başladı, babam oğlun büyüdü gel çalış dedi. Baba okutma diyordun deyince, devir değişti dedi.”

ÇOCUKLARINIZA HELALİ HARAMI ÖĞRETİN
Her yıl kar ve zararlarını hesapladıktan sonra ‘zekât fonunu’ belirlediklerini belirten Nakıboğlu, “İlk günden beri babamızdan, ailemizden böyle gördük. Bizim atalarımız üç fakirin evine yemek göndermeden sofraya oturmazdı. Zekatınızı eksiksiz verin hırsa kapılmayın. Herşeyi oluruna da bırakmayın, çalışın. Helal yemeye özen gösterin. Babama sormuşlar sizin çocukların niye hepsi abdestli namzalı, çalışkan. Ben hayatımda pavyon görmedim mesela. Babam bunlara haram yedirmedim demiş.” TOBB Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu Başkanı İbrahim Yetkinşekerci, konuşmasının ardından NAKSAN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu’na katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti.